HiNDİSTAN GEZİ REHBERİ

HiNDİSTAN GEZİ REHBERİ

Hindistan'a, hayallerimizin peşine, pek de düşünmeden koştuk ve 25 gün bizi kimsenin uyandıramadığı bir rüyayı yaşadık.
Ben Hint yemeklerini sonumu düşünmeden hapur hupur götürürken Dilara'nın aç kaldığı şahane günler geçirdik. Eminim ki ikimiz içinde hayatımızın şuana kadar ki en iyi deneyimiydi.
Hindistan'ı bir tatil değil de keşif olarak görürseniz çok büyük zevk alırsınız, gördüğünüz pislik ve aldığınız kötü kokudan çok daha fazlası Hindistan.Gidin ve sokaklardaki baharat kokusunu hissedin, yemeklerin tadına varın (benim kadar abartmanıza gerek yok, çok yiyince ateşlenip yol arkadaşınızın bakımına muhtaç kalabilirsiniz, musmutlu sürekli gülen insanlarıyla tanışın, hintlilerin sizi şaşkınlıkla izlemelerine aldırış etmeyin ilgilerinin keyfini çıkarınbiz bu seyahatte kendimizi ünlü gibi hissettik ve çok keyif aldık!
-One selfie please?
-Okay, but don't touch me please,just photo
Evet evet Hint erkekleri dokunmayı fazlasıyla seviyorlar ama uyarılarınızı anında dikkate de alıyorlar asla ısrarcı değiller.
Goa'da partilerin yıldızı olun, Delhi'de kendinizi trafiğin akışına bırakıp bedavadan adranalin depolayın, Varanasi'de gün doğarken kalkıp yoga yapın, Ganga'da yıkananlara bakıp suya sadece ayaklarınızı sokabileceğinize karar verin, çocuklarla balık tutun, uzun tren yolculuklarında sıkılıp ağlayan bebekleri trenin içinde gezdirin, elinizi uzatıp musonu hissedin, Mumbai'ye gidip şehrin düzenine, temizliğine ve gelişmişliğine bakıp burası Hindistan değil mi ya diye tereddütte kalın, Jaipur'da yolda yürürken yanınızdan geçen fillerle boy ölçüşün 🐘maymunlardan korumak için eşyalarınıza sıkı sıkı sarılın. Yol arkadaşınız varsa ona da sarılın bee. Yoksa da yoldan geçen herhangi birine sarılın, yeter ki siz yola çıkın ve keşfetme arzunuzu bastırmayın, yardım edecek her zaman birileri vardır, kimse olmasa bile siz varsınız,kendinizi hafife almayın,çok güçlü ve özelsiniz

Şimdi rotamızdan bahsedeceğim, ayrıntılı bilgi için şehirlerin gezi rehberlerini okuyabilirsiniz :)

-Delhi: İlk durağımız olan Delhi’ye sabahın erken saatlerinde iniş yaptık ve tüm gün boyunca, akşam evinde kalacağımız couchumuz işte çıkana kadar gezdik, havası oldukça kirli,sokakları da keza öyle,gürültülü, bol trafikli, sıcak ve oldukça şaşkın olduğumuz bir gündü

Delhi’de Delhi Ford, Lotus Temple, İndia Gate,Jama Masjid’i gezebilirsiniz, ulaşımı tuktukla gerçekleştirdik, eğer pazarlık yapabiliyorunuz tuktuk oldukça ucuz bir ulaşım.

-Agra: Delhi’den trene atlayıp 200 km uzaklıktaki Agra’ya gittik,burada amacımız tabii ki Tac Mahal’i görmekti. Tac Mahal’a kesinlikle sabah gün doğumunu izlemeye gitmelisiniz,hayatınızda göreceğiniz sayılı güzel manzaraya burada  şahit olacaksınızJ Agra çok küçük bir şehir ve Tac Mahal’den arta kalan zamanımızda Agra Fort’u gezdik, burasın da mimari açıdan oldukça göz dolduran bir yapı.

-Varanasi: Bu şehri ziyaret etmediyseniz Hindistan’ı gezdim demeyinJ Tanrı Shiva tarafından kurulduğuna inanılan ve dünyanın en eski şehirlerinden olan mistik havasıyla sizi kesinlikle büyüleyecek bir kent Varanasi. Hinduların ölü yakma törenlerine şahit olacağınız,büyülü Ganj Nehri karşısında her sabah ibadet için yoga yapan Hindulara katılabileceğiniz, sonrasında yine kutsal olduğunu düşündükler ve tüm günah ve kötülüklerden arındırdığına inandıkları için her sabah Ganj suyunda yıkanan insanlara şahit olacağınız, akşam 6’da başlayan punditlerin gerçekleştirdiği aarti seramonilerine hayran kalacağınız belki Hindistan seyehatinizin sizi en çok büyülüyen şehrindesinizJ şimdi sokakların kirliliğini bir kenara bırakıp bu atmosferin keyfini çıkaralımJ Aarti Seramonilerinin yapıldığı en ünlü yer Dashaswamedh Ghat, buraya tek kiralayarak gidip Ganj üzerinden de seramoniyi izleyebilirsiniz,karadan da izleyebilirsiniz.

Şunu belirteyim sabah 7’de başlayan ayinde ibadet ritüeli olarak Hinduları yıkanırken göreceksiniz benim tavsiyem izlemek ile yetinmeniz olacaktır, suya girmek sağlığınız açısından kötü sonuclar doğuracaktır, şehrin tüm lağam suyu ve çöpler kutsal nehrin içine dökülüyor maalesef.

Ölü yakılan ghatlar Manikarnika ve Harishchandra’dır, ölü yakılışının fotoğraflanması yasaktır, elbette birinin cenazesini fotoğraflamak için biz de ısrarcı olmadık. 

Goa: Hindistan’ın tatil yapıp, partileyebileceğiniz, Avrupalı sırtçantalı turistleri yoğunlukta göreceğiniz ve şüphesiz en çılgın şehri Goa.

 

Kategori: HİNDİSTAN