Çadır Seçimi

Çadır Seçimi

Selamlar,

 Bir kere satın alıp uzun süre kullanacağımız doğadaki evimiz çadırımızı seçerken,

-Kaç kişi kalacaksınız?

-Hangi Mevsimde kullanacaksınız?

-Sırt Çantanızda rahatça taşımak mı önemli yoksa Büyüklük ve Konfor mu? Gibi sorulara cevap vererek işe başlayabilirsiniz.

Birsürü markanın birsürü çadırını kullandım, en ulaşılabilir ve fiyat performans açısından en iyi çadırlar Decathlon’da, Decathlon çadırlarından Finlandiya’da da İran’da da Norveç’de Türkiye’de de memnun kaldım.

En Önemli Nokta:

Çadır çift tente alınır. Çift Tente çadırlar soğuğa ve yağmura dayanıklıdır. Tek tente çadır ile ancak yaz festivallerine gidebilirsiniz.

Otomatık çadırlar: Hem hantal ve ağır, hem de tek tente olduklarından kullanışsızdır. Sadece yazın, yağmursuz havada kullanacağım, araba ile taşıyacağım diyorsanız size uygun olabilir. Ama sırt çantasında taşımayı düşünüyorsanız daha hafif modelleri tercih edebilirsiniz.

Kolay kurulan çadırlar:“Decathon’un 2 Seconds çadırları gibi” arabanız varsa tercih edilebilir ama çantada taşımak için hiç uygun değil.

Ayrıca 2 saniyede kuruluyor ama toplaması klasik çadırı toplamaktan daha zor.

Fresh çadırlar: Bu çadır yine çift tente yağmur geçirmiyor. Çadır sizi güneş ışınlarından koruyor. Sadece yazlık kullanım için uygun, kışın çadırın içi ekstra soğuk oluyor.

 

Kaç Kişi Kalacaksanız?

2, 3 ve ya 4 kişilik diye satılan çadırlar, çanta ve eşyalarınız olmadan, yan yana yatılabilecek maksimum kişi sayısını hesaplar. Yani Aslında 2 kişilik çadırlarda 2 kişi çantalar ve eşyalarla birlikte zor sığar.

Emektar Arpenaz 2'nin son kamptaki hali

Ben yıllarca Arpenaz 2 kullandıktan sonra Arpenaz 3’ geçtim.

Arpenaz 2 gibi küçük çadırlar daha hafif oldukları için daha rahat taşınıyorken, 2 kişi kamp çantalarıyla birlikte sığmakta biraz zorlanıyorsunuz.

Arpenaz 3 daha geniş ve büyük olduğu için daha da ağır. Ben "Biraz ağır taşırım ama çadırımı geniş isterim" ya da "Çok ağır taşımayayım" diyip gece birazcık sıkışırsınız, tercih sizin.

Çadır alırken, mevsim koşulları, ağırlık, kurma ve toplama kolaylığı, taban malzemesi, kullanım kolaylığı ve çadırda konaklayacak kişi sayısını kesinlikle göz önünde bulundurun.

Birçok mağazada alacağınız çadırın açık halini zaten görebiliyorsunuz, internet üzerinden de alacaksanız kullanıcı yorumlarını mutlaka okuyun.