Kamp Matı Seçimi

Kamp Matı Seçimi

-Kamp Matı Seçimi?

-Mat Ne İşe Yarıyor? 

-Mat kullanmasam olur mu?

-Kamp matı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

-Şişme mat mı yoksa Sünger mat mı tercih etmeliyim?

-Şişme yatak mat olarak kullanılır mı? Gibi sorularınızın hepsinin cevabı burada dostlaaar 

 

Kamp Matı Seçimi Nasıl Yapılır?

Mat bir kampın 3 önemli unsurundan biri (diğer ikisi çadır ve tulum)

Mattan ne bekleriz?

-Yerden gelen soğuğu geçirmemesi

-Konforlu ve rahat bir uyku sağlaması

Bu ikisi sağladığında kaliteli bir uyku dolayısıyla kaliteli bir kamp geçirebiliriz.

Benim gibi çok fazla kamp yapanlar için, sünger mattan biraz daha pahalı olan şişme matı öneririm. 

Şişme Mat - Sünger Mat Karşılaştırması:

Konfor: Şişme mat pamukların üzerinde uyuyormuşsunuz hissi verirken, sünger mat kalınlığına ve zemin koşullarına göre sizi rahatsız edebilir.

Dayanıklılık: Decathlon’dan adlığım ve 3 senedir kullandığım şişme matıma henüz bişey olmadı gayet sağlam. Fakat yine de sünger mat delinme, yırtılma gibi durumlardan etkilenmeyeceği için daha dayanıklı diyebilirim.

Ağırlık ve yer kaplama:  Gerçekten çok ufak ve harfi şişme matlar da var, uyku tulumu büyüklüğünde şime matlar da. Şişme mat çantanın içine koyulabildiği için ben taşımasını da daha çok seviyorum. Ama hafiflik olarak tabii ki sünger mat çok hafif.

Soğukluk Geçirme: İyi bir sünger mat da şişme mat kadar kaliteli.

Fiyat- Performans: Fiyat performans olarak tabii ki sünger mat çünkü çok ucuz bir malzeme, ama azıcık fazla veririm kampta da yatak konforu yaşarım diyorsanız şişme mat tabilii.

Şişme matın da sünger matın da kendine göre artı ve eksileri var,  yazıyı okuduktan sonra kendinize en uygun olana kadar verin :)

Şişme Mat ve Şişme Yatak Karşılaştırılması:

Baştan söyleyeyim bu karşılaştırmayı sadece çok soru geldiği için yapıyorum. Yoksa kazanan belli tabii ki şişme Mat. Neden?

Konfor: Şişme mat çok ince olduğu için şişme yatak gözünüze daha konforlu gelebilir. Bence konfor açısından hiçbir farkları yok.

Ağırlık ve yer kaplama: Arabanız yoksa, şişme yatak çantanıza koyup da taşıyabileceğiniz bir malzeme değil. Hem ağır hem çok yer kaplıyor. Şişme mat burda da önde :)

Dayanıklılık: Şişme yatak patlatmışlığım var ama şişme mat hiç patlatmadım. Kalabalık kamp ve festival çıkışlarında sona kalırsanız, çöpler arasında en çok tek tenteli çadırlar ve şişme yataklar görürsünüz. Bu da yatakların kamplar için dayanıksız olduğuna işaret değil de ne :)

Soğukluk Geçirme: Yaz kampları için zemin sıcaksa şişme yatak iş görür. Kış kamplarında ya da ıslak zeminde çadır kuruyorsanız ve yatağın altına mat koymadıysanız geceniz mahvoldu demek, Şişme yataklar, matlar gibi ısı yalıtımı sağlamaz.

Tercihiniz Şişme Mattan Yana ise:

Kendi kendine şişen modelleri tercih ederseniz, zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Ben Decathlon’un Forclaz 500 kendiliğinden şişen matını kullanıyorum. Fazla şişlik sevdiğimden sonrasında ağzımla da biraz şişiriyorum.

Kaliteli bir şişme mat için ayıracağınız bütçe: 180 ile 300 TL arası.

 

Tercihiniz Sünger Mattan Yana ise:

-Yoga matı ve kamp matı birbirinden çok ayrı şeyler. Kamp matı olarak üretilen matların yerle temas eden yeri ısı yalıtımını sağlayacak gri bir malzeme ile kaplı olur. Ben Decathlon’da 25 TL’ye satılan en az koruma sağlayan matları bile severek kullandım yıllarca. Daha kaliteli sünger matlar için outdoor ve ya  askeri malzeme satan yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Sünger mat için bütçe: 25 TL İle 60 TL arası