Çanta Seçimi

Selamlar

Sırt Çantanızı Almadan Önce kullanım alanlarınızı belirleyip ona göre bir seçim yapmanız sizin için en uygunu olacaktır.

Sırt çantanız sizin doğada ve seyahatteki eliniz kolunuz herşeyiniz olacak. Kullandıkça aranızda bir bağ oluşacak. Bu yüzden almışken vucudunuzla en uyumlusunu, sizin için en iyisini alın. Çantanız ve bedeniniz iyi anlaşırsa, seyahatleriniz tadı daha çok çıkar. Unutmayın, kaliteli bir seyahat ve sağlığınız için ekipman bütçesinden asla kısmayın.

İlk sorumuz: Neden sırt çantası alıyorum?

-Yürüyüş yapmak için

-Kamp yapmak için

-Kısa ve ya uzun seyahatlerinizde

Sağlığınız, keyfiniz ve konforunuz için sırt çantası seçiminiz çok önemli. Sırt çantanız ne çok küçük ne çok büyük olmalı, bu yüzden çanta almadan önce iyi araştırıp ihtiyacınıza en uygun olanı belirlemelisiniz. Ekipmanlar bir kere alınıp uzun süre kullanılacak şeyler, seyahatte birçok şeyden kısabilirsiniz ama ekipman bütçesinden asla :)

Sırt Çantası Boyutu: Gelen sorulardan anladığım kadarıyla genel mantık “Almışken büyük alayım heryerde kullanırım.” Bence çok çok yanlış. Öncelikle sırt çantanızı esas olarak ne amaçla  alacağınızı ve yan olarak nerelerde kullanabileceğinizi sorun kendinize.

Mesela, cevabınız 3-4 günlük kamplar ve uzun seyahatler için alıyorumsa ideal çanta boyutu bence 50 litre, Neden?

Kamp işin içine girdiğinde en az 50 litre çanta almalısınız, 40 litrelik çantalarda genelde çadır ve mat koyabileceğiniz düzgün lastikli ipler ve halkalar olmuyor. 

30 ve ya 40 litrelik çantalar 3 4 günlük seyahatleriniz için ideal.

60 litrelinin üstü çantalar bence hiç almayın, en uzun seyahatte bile 50 litrelik çanta yetiyor. Ben çok kıyafet götürürüm benim ekipmanım çok diyorsanız, tabii ki ihitiyacınıza göre çantanızın boyutunu arttırabilirsiniz ama sırt ve belinizi de düşünün. 60 litre çantanın alabileceğinden fazla bir ağırlığı taşırken hem canınız yanacak hem keyfiniz kaçacak.

Uzun lafın kısası 50 litrelik çantaların hastasıyız :)

Sırt ve Bel Desteği:

Çanta Fermuarları: Çoğu sırt çantasının fermuar ya da açıklık kısmı çantanın üst bölümünde oluyor. En altta olan bir eşyanıza ulaşabilmek için tüm çantayı boşaltıp sonra geri toparlamanız gerekiyor. Bence asla böyle bir çanta tercih etmeyin. Yeni çıkan birçok modelde artık çantanın yanına ve ya ortasına konulan bir fermuarla içine rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Konfor dediğin budur!

Havalandırma: Özellikle fazlaca yürüyecekseniz ve sıcak havalarda yola çıktıysanız sırt kısmındaki havalandırma gerçekten çok önemli.

Kaliteli ve yeni model çoğu çantada bu havalandırma sistemi var.

Sırtınızın terlemesine yüzde yüz engel olamasanız bile, havalandırmalı bir sırt çantasıyla konforunuzu arttırabilirsiniz.

Yastık ve ya Dolgular: Özellikle Uzun seyahatlerinizde Bel kemerinde ve omuzlarınızda dolgu olmasına dikkat edin. Çantanızın yükünün büyük kısmını omuzlarda hissedeceksiniz.

Belinizde de ağırlığın önemli kısmı oturuyor olacak, Sırt çantanızı denerken bel kemerinin belinize oturması yastıklı olması ve rahatsız etmiyor olmasına dikkat edin.

Çanta Cepleri: Ben bol cepli çantaları çok seviyorum, küçük ve çok lazım olacak (çakmak, gözlük, cep telefonu, su şişesi, abur cubur) malzemeleri çantanın yanında, kemer kısmında ve artık her neresindeki cebe olursa olsun yerleştirmek çok konforlu olacaktır. En ufak ihtiyacınızda koca çantayı sırtınızdan çıkarıp içerisinde bişeyler arama derdinden kurtuluyor olacaksınız. Cepli çantaların köpeğiyiz.

Çantanın Dışında Yer Alan İp ve Halkalar: Bazı eşyaları sırt çantanızın içinde değil dışında taşımanız gerekebilir. Mat, çadır, çamurlu ayakkabınız, yürüyüş batonu gibi şeylerinizi taşımak için çantanın üst, yan ve alt bölümlerinde lastik ipler ve aparatlar oluyor. Çanta alırken buna dikkat edin mutlaka çok fazla işinize yarayacaktır.

Ayarlanabilir Sırt Askılara ve Ayarlanabilir Bel Kemeri: Omuzlardaki askının ayarlanabilir olması, çantanızın vudunuza oturması açısından çok önemli.

Omuz askılıklarını, sırtınızla çantanız arasında 45 derecelik bir açı bulunacak şekilde ayarlarsanız, sağlıklı ve konforlu bir yolculuk geçirirsiniz

Sırt Çantası Yağmurluğu: Eşyalarınızın aniden gelen bir yağmur dolayısıyla ısmarlamasını istemiyorsanız, sırt çantası yağmurluğu kesinlikle alın. Hemen hemen tüm sırt çantalarının en altında yağmurluk için küçük bir cep yer alıyor. Hatta bazı sırt çantalarının bu cebinde zaten kendi yağmurlukları oluyor.

Uyku Tulumu Bölmesi: Çantada olmazsa olmaz değil ama, ben çok kamp yaptığım için, çantanın altında yer alan, uyku tulumu için ayrılan bölmenin konforunu seviyorum. Uyku tulumu çıkarırken sadece o bölmenin fermuarını açıyorum ve üst bölümdeki kıyafetlerle işim olmuyor. Karar sizin :)

Vücudunuza Uyumunu Belirlemek açısından sırt çantasını mümkünse deneyin. Çantanın sırt kısmının oturması ve omuz genişliğine dikkat edin.

Doğru çantada yük omuzlarda değil kalçada olmalıdır. Bel ve göğüs kemerinizi kapadıktan sonra yükü belde hissetmiyorsanız, kemer ayarlarını kontrol edin.

Umarım çanta seçiminizde kafanızda olan tüm sorulara cevap olabilmişimdir, hala merak ettiyseniz sorularınızı için instahram adresim