Penang Gezi Rehberi

Penang Gezi Rehberi

Sanata meraklıysanız, yemeye meraklıysanız ya da doğaya meraklıysanız doğru yerdesiniz! Penang Adası, tabiatı, mimarisi, dünyaya ün salmış muralları ve tescillenmiş sokak lezzetleri ile tam keşfetmelik yer! Aşık olacaksınız

Anakaraya 14 km'lik bir köprü ile bağlı Penang Adası, Malezya’nın 13 eyaletinden biri ve başkenti George Town

George Town, Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Yemek kültürü açısından Malezya’nın en gelişmiş şehirlerinden biri, buraya Malezya’nın Antep ve ya Hatay’ı diyebiliriz bence :) Bir de Cnn’in 'Penang Laksa’ adında bir yemeği, dünyanın en iyi yemekler listesinde 7. Sıraya yerleştirmesi de Georgetown'un yemeklerinin güzelliğini tescillemiş ve daha meşhur yapmış.

George Town

Buranın turist çekmesinin en önemli nedenl tabi ki Street Art üzerindeki grafittiler. Motora binen çocuk, bisiklete binmiş çocuklar, salıncakta ayakta duran çocuklar murallarına mutlaka internetten denk gelmişsinizdir. Unesco Haritage üzerindeki noktalar haritada tek tek görülüyor, Google map’i indirerek çevrimdışı kullanabilirsiniz, zaten George Town’da gezerken de murallar karşınıza çıkıyor. Burada motor kiralamanıza ya da toplu taşıma kullanmanıza gerek yok. George Town’u yürüyerek gezerseniz, sokaklarda yapılmış ve yapılmakta olan muralları keşfedebilirsiniz!

Ah Quee Sokağı, Armenian Sokağı, Cannon Sokağı, Muntri Sokağı’nda fotoğraflayabileceğiniz çok güzel murallar var :) 

Bazı popüler muralların önünde fotoğraf çekinme sırası oluyor, bu sinir bozucu duruma hazırlıklı olun :)

Sokak lezzetleri, muralları ve mimarisi ile Malezya’da en keyifli vakit geçirdiğim yerlerden oldu George Town! Benden geçer not aldı bile!

Little İndia

Hint mahallesi ‘Little İndia’a da Penang’ın diğer gezilecek yeri, Kuala Lumpur’da da bulunan Hint Mahallesi gibi, kendinizi minik bir Hindistan’ın içinde bulabileceğiniz mahalle. Malezya yemeklerinden sıkılanlar için de alternatif bir mutfak önerisi olabilir. Ben Hint mutfağını, Malayların mutfağına göre daha çok seviyorum. 

Bir kaç favorimi sizlerle paylaşayım, Hint mutfağı tehlikelidir yanlış tercih yapmayın :)  patatesli ve sebzeli börekleri ’samosa’, Pita ekmeğine benzeyen ’naan’, oralarda gözleme bulmuşuz kadar sevindiren ‘chapati’ köriden yapılan sebzeli bir çorbayı andıran ‘dal’ ve en sevdikleri baharat olan ‘masala’dan yaptıkları ’Tikka Masala’. Üstüne masala çayı içebilirsiniz :)

Penang Hill

Penang’da görülmesi gereken ilk 3 yerden biri burası, deniz seviyesinden 835 metre yükseklikte Penang Tepesi, trekking ve Eco turizm sevlerler buraya bayılacak! Tepeye finiküler ile çıkılabiliyor.

Şehir manzarasını da Penang Hill'de görebilirsiniz

Ama tepe ile ilgili en güzel şey şehir manzarası değil  'maskeli maymunlar!’ Bu maymun türünü Malezya’da sadece burada görebilirsiniz, görebilirsiniz diyorum çünkü, sayıca fazla olmalarına rağmen doğal ortamlarında bulundukları için o gün size görünmek istemezlerse göremezsiniz. Biz yürüyüş yaptığımız sırada ağaçta bize bakan birkaç tanesini gördük, çok ürkekler ve hızlı hareket ediyorlar, gördüğünüzde ani hareketler yaparak onları kaçırmayın sakın :)

Mavi yılan ve zehirli örümcekler gibi canlılar da Penang Hill’in ev sahipleri, bu yüzden yürürken dikkatli olmanızda fayda var. Her gördüğünüz böceği sakın ellemeyin, onları uzaktan sevin :)

Kek Lok Si Tapınağı: Malezya’nın en meşhur budist tapınaklarından birisi, Malayların meşhur Hibiscus çiçeğini ve habçesindeki havuzda birçok kaplumbağa da göreceksiniz. Göreceğiniz en güzel ibadethanelerden olabilir

Snake Temple 

 1850 yılında yapılan tapınağın rahibi Choo Sor Kong öldüğünde, burayı yılanlar basmış. İnanışa göre bu yılanlar kutsal bir amaç uğruna buraya geldiklerinden kimse yılanlara dokunmuyor, içerde bol bol tehlikesiz yılanla karşılaşacaksınız, siz yine de çok da yaklaşmayın :)

Biz buraya 3 gece ayırdık ve 3 gün boyunca dolu dolu gezdik. Siz de en azından 2 ya da 3 gece ayırmalısınız


 

Kategori: MALEZYA